Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Já, tedy my

Máte taky chuť na čokoládový dort? Donedávna bychom mysleli, že chuť mám jaksi já, kdo taky jiný, že. Jenomže všechno je možná jinak. Na mém těle a v mém těle žijí výstřední skupiny neviditelných společníků. Je jich desetkrát víc, než je buněk mého těla, a nejméně tisíc různých druhů. Řadíme je mezi archebakterie, bakterie a další. Jsou v nás a jsou námi. Osídlují ústa, nos, kůži, urogenitální trakt a samozřejmě a především trávicí trakt. Jejich váha u dospělého muže se blíží dvěma kilogramům. Podílejí se na práci imunitního systému a u dětí se starají o jeho správný rozvoj. Ovlivňují přepisování lidských genů a moje vlastní tělo jim skutečně řadu úkolů „outsourcuje“ a s výhodou přenechává. Ony samy se rozmnožují v cyklech trvajících dvacet minut nebo i méně a vyměňují si geny mezi sebou i napříč mezi druhy, čímž spolu s našimi geny vytvářejí dynamický celek. Chrání nás před těmi opravdu škodlivými bakteriemi. Umějí si „nakrást“ geny z potravy a využívat je pro dobro všech. Způsobí, že při stejné dietě někdo zhubne a někdo ne.

Jedinec je iluze, všichni jsme konsorcia, všichni jsme my, a bez oceánu bakterií bychom zemřeli velmi rychle. Nemoc nemusí být způsobena přítomností špatných bakterií v těle, může být způsobena i nepřítomností těch správných.

Dále také víme, že parazit dokáže významně změnit chování hostitele. Vzteklá liška ztrácí plachost a kouše, čímž virus předává dál. Když mravenec Camponotus leonardi zkonzumuje výtrus houby Ophiocordyceps,…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte