60_B_foto_KIVA_R25_2016
O čem tady vlastně vyprávíme? (Óm jako Oblomov) • Autor: KIVA FOTO

Nechceme strašit, ale v pražském Divadle Na zábradlí se děje něco, z čeho by měli být všichni milovníci progresivního divadla v této zemi jemně nervózní. V nové sezoně po prázdninách bude mít zavřeno – kvůli rekonstrukci bude minimálně celé září hostovat ve Švandově divadle. Rekonstrukci by ovšem potřeboval především repertoár.

Ukázala to předminulý týden premiéra Gončarovova Oblomova. V úpravě dramatika Martina Františáka nese titul Óm jako Oblomov a je to vlastně výstižný výběr. Scéna, kterou jsme si vzhledem k její historii zvykli spojovat s odvahou pouštět se do akcí, jež mají ambice posouvat hranice místního divadelnictví, začíná po několika velice plodných letech přešlapovat opět na místě.

V režii Jana Friče je sice vidět jasná snaha překračovat normy, hrát si – skoro svatokrádežně – s kultovním textem a zkoušet vnímavost a trpělivost publika. Ale stejně jako v životě titulního hrdiny zůstane jen u plánů. Nakonec před sebou vidíme příběh banální lidské rezignace zabalený do takové spousty gagů, že nás to celé trápí ještě míň než samotného Oblomova.

Radikální řez

Zábradlí to nemá snadné. Sedmnáct let se vyrovnává s odkazem muže, jehož fotka tu visí na baru. Se sebevraždou uměleckého ředitele Petra Lébla přišla česká scéna koncem deváté dekády o jednoho z nejvýraznějších režisérů. A Zábradlí o hnací motor. Nic lepšího než Léblova ruská dramatika vrcholící čechovovskou „svatou trojicí“ Racek – Ivanov – Strýček Váňa…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte