Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Jsem ryba v moři odpadu

Až tunu odpadu ročně vyprodukuje běžná čtyřčlenná rodina. Američanka Bea Johnson (42) se před lety rozhodla na tuto horu nic nepřihazovat. Dnes je bezodpadovou expertkou a na roční odpad Johnsonových stačí jedna zavařovací sklenice.

72_A_jaros_R25_2016
„Nejdůležitější je odhodlat se začít.“ • Autor: Milan Jaroš

Co v té zavařovačce máte?

Musím přiznat, že letos mi dělalo dost problém to všechno do jedné nacpat: obaly od léků, které užíval manžel, drobné věci, jež se nahromadily při opravě domu a nejdou recyklovat.

Jak se z člověka stane expertka na život bez odpadu?

Asi před deseti lety se mi dostala do rukou pravidla ekologického managementu: jak zminimalizovat odpad, který každý z nás vytváří. Zaujalo mě to a rozhodla jsem se to zkusit. Navíc jsme tenkrát bydleli v malém bytě v San Francisku, takže redukovat věci bylo nutností. Když jsme se pak stěhovali do většího, říkali jsme si, proč v tom nepokračovat. Tenhle životní styl nejenže ušetří až polovinu výdajů, ale domov je mnohem vzdušnější.

Minimalizovat odpad je jedna věc, vy jste se však propracovala až k nulovému odpadu – tzv. zero waste. Životnímu stylu, který propagujete po světě a píšete o něm knihy.

Ze začátku jsem na to neměla žádný návod. Sice vznikaly stále menší hromádky odpadu, ale zároveň to byla doba experimentování a já jsem šla až do extrémů; používali jsme mech místo toaletního papíru, přešívala jsem oblečení, místo používání zubního kartáčku jsme jedli tvrdou zeleninu a ovoce, vyráběla jsem vlastní chleba, sójové mléko, sýr… Pro člověka, který chodí do práce, to bylo časově náročné; došlo mi, že pokud chci inspirovat ostatní, musím pravidla zjednodušit.

Jak mám začít,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte