Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Lidé, Redakce

Lidé a události

1926

První díl Haškova románu byl na pultech knihkupectví pouhých pět let, když jeho adaptaci dostal jako zakázku zkušený režisér Karel Lamač. Ten jej dokázal dostat od scénáře do kin během (i na tu dobu) rekordních tří týdnů. Do hlavní role obsadil Karla Nolla a zrodil se megahit. Původní Lamačův film se nezachoval. Existuje jen jeho přestříhaná verze z roku 1930.

1956

„Pravým“ filmovým Švejkem je pro většinu diváků verze Karla Steklého v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským, který „poslušně hlásil“ a iritoval nadporučíka Lukáše. V porovnání s Lamačem se Steklý snažil do filmu vměstnat maximum původních knižních dialogů. Švejk je tak jednoduše nesmírně ukecaný, úředně potvrzený blb.

2017

Švejka pro 21. století plánuje režisér Bohdan Sláma. Snímek získal v aktuální výzvě nejvyšší dotaci od Státního fondu kinematografie – 17 milionů korun. Slámův Švejk by měl být „realističtější“. Zahraje si ho Pavel Liška. Snímek vznikne v koprodukci Česka, Slovenska a Německa.

Pavel Liška • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
Pavel Liška • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

28 300

Tolik lidí zemřelo loni při teroristických útocích. Je to o pět tisíc méně než předchozí rok – méně se zabíjelo v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

„Když se vás zeptám, která země světa je nejzkorumpovanější, asi odpovíte, že Afghánistán, možná Řecko, Nigérie nebo jih Itálie. Já vám ale říkám, že je to Velká Británie.“

Řekl italský novinář a expert na mafii Roberto…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.