Jednoduché politické slogany a jejich autoři nemívají ambici pronikat do univerzitních knihoven, což je dobře. Pokud totiž zůstávají tam, kde se rodí, tedy v nekomplikovaném prostředí politických mítinků, dají se obvykle přežít. Z poslední doby třeba Zemanovo – Česká republika není pro každého. Událost, kde se tohle moudro zrodilo, tedy shromáždění xenofobů různého ražení, byla sama o sobě dost bizarní. Je tedy pochopitelné, že vyprodukovala i bizarní politický slogan, jakkoli nás může znervózňovat, že u porodu byl prezident republiky.

Skutečný problém nastává v okamžiku, kdy takový slogan začne žít vlastním životem a začne si razit cestu veřejným prostorem. Klausův „sarajevský atentát“, jímž koncem devadesátých let označil výzvu, aby kvůli korupci odstoupil z čela strany, museli jako chytlavou zkratku ocenit i Klausovi odpůrci. Všichni by si ale tehdy patrně ťukali na čelo, pokud by stejné heslo uvozovalo vážně míněnou, dokonce prestižní politologickou konferenci placenou velkými firmami a státními institucemi.

Jsme o téměř dvacet let dál a v mece snobských kongresů na pražském Žofíně se konalo Žofínské fórum – které platí mimo jiné Škoda Auto a státní Česká exportní banka – pod Zemanovým heslem Česká republika není pro každého. Jako by se heslo ze setkání příznivců Islám v ČR nechceme mělo stát politickou doktrínou, o níž už nebudeme pochybovat, jen si ji pěkně vyložíme a sponzoři nám k tomu zaplatí občerstvení.

Jenže právě na fórech, pokud opravdu chtějí mít…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte