Podle serveru AngelList funguje v Silicon Valley 23 tisíc začínajících firem (tzv. startupů). Brzy se ale ukáže, že toto místo je spíše výjimkou uprostřed zneklidňujícího trendu. Dnes je už dobře doloženou skutečností, že v USA zakládání nových firem v posledních třech desetiletích polevuje, posledních deset let dramaticky. Startupy jsou přitom pro zdraví americké ekonomiky klíčové. Prosincová studie Národního úřadu pro ekonomické výzkumy ukazuje, že v osmdesátých a devadesátých letech, když podnikatelská aktivita dosahovala vrcholu, hrály nově firmy zásadní roli v podpoře inovací, produktivity a vytváření nových pracovních míst.

Úspěch a růst startupů lze měřit mnoha způsoby, všechny však ukazují ke stejnému závěru. Kauffmanova nadace hlásí, že od devadesátých let, kdy začala poprvé provádět svá šetření, procento dospělých Američanů provozujících vlastní firmu setrvale klesá. Ian Hathaway a Robert Litan z The Brookings Institution zjistili, že se poměr nově zakládaných společností k celkovému počtu existujících firem od roku 1978 snížil téměř o polovinu.

Daněmi to nebude

Proč k tomu dochází? Nikdo přesně neví. Někteří viní rozbujelou vládu. Na této kritice jistě něco je, příběh je však složitější. Pokud začínající podnikatele odrazují vysoké daně, jak si vysvětlit explozi startupů v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy byly daně supervysoké? Řada odvětví byla v té době vysoce regulovaná a USA trpěly sociálními a politickými otřesy. Uprostřed toho všeho…

I_obalka_R21_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte