Třicet tři neziskových organizací vyzývá poslance, aby posílili úřad ombudsmana. Konkrétně – aby mu dali právo žaloby ve veřejném zájmu v případech, že narazí na jakoukoli diskriminaci. A možnost obrátit se přímo na Ústavní soud, pokud má nějaký zákon či jeho část za diskriminační. O novele zákona o veřejném ochránci práv se bude zřejmě hlasovat tento týden. Do sněmovny ji sice před více než rokem poslala vláda, ale teď se zdá, že někteří vládní poslanci berou zpátečku.

Změna by měla usnadnit život především obětem diskriminace. Náročné soudní tahanice by totiž lidé nemuseli podstupovat sami, veřejnou žalobu by místo nich podal přímo ombudsman. A stejné je to s právem ombudsmana obrátit se s žádostí o přezkum určitého zákona rovnou na Ústavní soud, aniž by předtím jednotlivec musel projít kolečkem soudů nižších, což může ušetřit mnoho let. Právo obracet se rovnou na Ústavní soud dnes mají jen prezident nebo skupina poslanců či senátorů.

Část vládních poslanců, hlavně za hnutí ANO, to považuje za ideální stav. Zdeněk Soukup (ANO) už předložil pozměňovací návrh, ve kterém navrhuje právo ombudsmana obrátit se přímo na Ústavní soud vypustit. Když to chce udělat, má podle něj jako každý jiný občan získat podporu 41 poslanců nebo 17 senátorů, kteří podají návrh za něj. „Myslím, že je to dostatečná možnost, aby ombudsman uplatnil své právo se ozvat,“ obhajoval Soukup svůj návrh při druhém čtení zákona. Nelíbí se mu ani podoba antidiskriminační žaloby ve veřejném zájmu. Soukup…

I_obalka_R21_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte