Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Ať to udělá ombudsman

Neziskovky apelují na poslance, aby veřejný ochránce práv dostal víc pravomocí

Třicet tři neziskových organizací vyzývá poslance, aby posílili úřad ombudsmana. Konkrétně – aby mu dali právo žaloby ve veřejném zájmu v případech, že narazí na jakoukoli diskriminaci. A možnost obrátit se přímo na Ústavní soud, pokud má nějaký zákon či jeho část za diskriminační. O novele zákona o veřejném ochránci práv se bude zřejmě hlasovat tento týden. Do sněmovny ji sice před více než rokem poslala vláda, ale teď se zdá, že někteří vládní poslanci berou zpátečku.

Změna by měla usnadnit život především obětem diskriminace. Náročné soudní tahanice by totiž lidé nemuseli podstupovat sami, veřejnou žalobu by místo nich podal přímo ombudsman. A stejné je to s právem ombudsmana obrátit se s žádostí o přezkum určitého zákona rovnou na Ústavní soud, aniž by předtím jednotlivec musel projít kolečkem soudů nižších, což může ušetřit mnoho let. Právo obracet se rovnou na Ústavní soud dnes mají jen prezident nebo skupina poslanců či senátorů.

Část vládních poslanců, hlavně za hnutí ANO, to považuje za ideální stav. Zdeněk Soukup (ANO) už předložil pozměňovací návrh, ve kterém navrhuje právo ombudsmana obrátit se přímo na Ústavní soud vypustit. Když to chce udělat, má podle něj jako každý jiný občan získat podporu 41 poslanců nebo 17 senátorů, kteří podají návrh za něj. „Myslím, že je to dostatečná možnost, aby ombudsman uplatnil své právo se ozvat,“ obhajoval Soukup svůj návrh při druhém čtení zákona. Nelíbí se mu ani podoba antidiskriminační žaloby ve veřejném zájmu. Soukup…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.