52_B_R20_2016

Ještě to musí tak půl hodinky schnout,“ říká Dušan Zahoranský (44) a ve svém ateliéru nanáší další vrstvu sádry na objekt, ze kterého trčí nosné dráty. Když pak hmotu za třicet minut opatrně rozlomí, objeví se před ním křehký hliněný model pomníku, který se zrovna chystá odlít do nezničitelného polyuretanu.

Plastika se nezrodila v Zahoranského hlavě. Před 102 lety ji vytvořili kubistický sochař Otto Gutfreund s architektem Pavlem Janákem, kteří se přihlásili do soutěže o sochu Jana Žižky na pražském Vítkově. Revoluční návrh připomínající pyramidu se však realizace nedočkal – a tak jako ostatní pozoruhodné přihlášky do veřejného klání od špiček zdejší avantgardy se dochoval jen na fotografiích. Zahoranský teď několik modelů věrně rekonstruuje a tenhle týden je vystaví v galerii Lucie Drdové.

Svým projektem chce vzdát poctu sto let starým, ale „svěžím návrhům“. A taky připomenout, jaké peripetie u nás provázejí hledání ideální formy pro umělecké dílo ve veřejném prostoru tak, aby všem vyhovovala.

Příliš německé

Vedoucí Ateliéru intermediální tvorby na pražské AVU má k pomníkům velmi osobní vztah. Když v roce 1999 dokončoval v Košicích sochu M. R. Štefánika po jejím náhle zemřelém autorovi Peteru Scerankovi, uprostřed práce mu radnice zakázku zrušila. Radním vadilo, že v jeho pojetí nemá spoluzakladatel Československa typickou generálskou uniformu. Zahoranský si z akce odnesl nejen hořké ponaučení, že politici mají tendenci hrát si na odborníky rozumějící všemu…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte