17-profil-bergman
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vaši školu navštěvuje muslimka Eman Ghaleb. Vyzývám vás, abyste tuto studentku vyloučil, jelikož představuje nebezpečí pro další studenty. Je zřejmé, že mezi nimi šíří proislámské myšlenky. Také nerespektuje školní řád, co se týče pokrývky hlavy.“ Když ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (56) četl tuto výzvu poprvé, pomyslel si: „Taková hloupost.“ Jenže během pár hodin se mu stejných dopisů objevilo v počítači několik desítek. „Kdosi na Facebooku zveřejnil dopis, který mi lidé mají posílat. Řada z nich to skutečně udělala,“ vrací se dnes vousatý muž v křesle pracovny k události z poloviny dubna. Někteří přidali i vlastní výtvory, třeba o tom, že až mu budou „Arabové řezat hlavu“, bude ředitel „pozdě litovat“.

Protože e-mailů bylo tolik, rozhodl se Bergman odpovědět. Večer sedl k počítači a poslal do víru sítě pět odstavců. Zdůraznil v nich, že Eman „je slušné a bystré děvče“ a že jí loni na podzim dal pochvalu za „dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní“. Eman a její otec, primář místní nemocnice, totiž chodili do lázeňských domů a snažili se cizincům vysvětlit, na co jsou tuzemci hákliví – třeba na děti divoce pobíhající v parku nebo na to, když po pikniku zůstanou v trávě odpadky.

„Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím,“ napsal ve svém vzkazu bojovníkům za vyloučení muslimské dívky ředitel Bergman, který podobným útokům nečelí poprvé. Loni se totiž jeho škola podílela na akci Muslimské dny, kdy se lidé…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte