Kultura

Ochlazení

Svůj čtenářský zážitek si nejlépe potvrdí ten, kdo dočte špionážní thriller Ochlazení až k doslovu. V něm se totiž jeho autor Michael Žantovský „rád hlásí k roli laického diletanta“. A to je přesně to, co od někdejšího elitního diplomata a člověka, který strávil pětadvacet let ve velkém světě, nečekáme. Špionské hry a boj o život s tajnými službami, to je jistě svět, o němž čtenáři nevědí mnoho – ale zároveň je v tomto žánru citelně znát každá nedůslednost, nelogičnost a nepravděpodobnost.

V případě Ochlazení zklamání ještě umocňuje fakt, že Žantovského výchozí teze je přesná a autor prokázal schopnosti prvotřídního analytika: už před osmi lety předpověděl rétoriku současné ruské vlády a její odpor vůči Západu, odhadl její ochotu využívat plyn a ropu jako zbraň i některé detaily zástupných konfliktů. Nepředvídal jen pád ceny ropy, ale to nikdo na světě. Jde totiž o druhé vydání; první vyšlo pod jménem Daniel Wolf v roce 2008, takže tento „thriller z blízké budoucnosti“ se odehrává v roce 2010.

Román tvoří dvě roviny: osobní cesta českého agenta Josefa K., který se devastující světový konflikt snaží po vlastní ose urovnat, a chladnoucí upadající Evropa poté, co Rusko náhle ukončí dodávky energetických surovin. Obraz mrznoucího kontinentu je bohužel nedotažený, popsaný v obecných náznacích, což je škoda. Není to vlastně tak nereálná představa, a tím pádem je dost přitažlivá. Agentova anabáze pak s nadhledem popírá bondovský mýtus tajných služeb. K. není…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte