London, UK. 9th April 2016. ‘David Cameron Must Resign’ demonstration outside Downing Street © Guy…
Tohle by se mu v Rusku nestalo. • Autor: Alamy, Profimedia

Jsou tzv. Panama Papers pověstnou černou labutí, jež pohne dějinami? Odpověď ještě neznáme, ale například v Británii už prolomily jednu tradici: britský premiér David Cameron jako první premiér v dějinách země zveřejnil svá daňová přiznání z doby, kdy je ve funkci. Panamské dokumenty totiž odhalily, že Cameronův otec podnikal v daňových rájích, a značná část britských médií i veřejnosti dospěla k závěru, že David Cameron, třebaže se navenek tvářil jako bojovník proti daňovým únikům, byl jejich tajným příznivcem, protože měl z otcova utajeného podnikání zisk.

Cameron několik dní mlžil, až nakonec zveřejnil všechny své příjmy od roku 2010. Moc si tím nepomohl, protože se ukázalo, že užitek pár desítek tisíc liber z firmy svého otce opravdu měl, byť je řádně zdanil. Navíc vyšlo najevo, že od matky přijal dar 200 tisíc liber z prodeje rodinných obrazů, čímž se vyhnul jejich zdanění, které by ho neminulo, kdyby tyto peníze v budoucnu zdědil. Mnoho Britů mu teď vyčítá nejen dřívější mlžení, ale i to, že je bohatší, než se tvářil.  Nelibost britské veřejnosti dobře ilustruje společenskou atmosféru v Evropě. Současná podrážděnost veřejnosti z panamských dokumentů, jež odhalují boháče unikající doma platbě daní, je v principu reakcí na dlouhodobý problém – že totiž rozpočty vlád nestačí k udržení velké pýchy poválečné Evropy – sociálního státu. A ekonomové tvrdí, že pokud by evropské (i nadnárodní) firmy odváděly řádně daně v zemích, kde podnikají, peněz na sociální stát by bylo…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte