Ukážu vám, co to znamená skutečně vést zemi.“ Těmito slovy se snažil osmatřicetiletý ukrajinský politik Volodymyr Hrojsman minulý týden přesvědčit kolegy, aby jej zvolili novým premiérem. Ve čtvrtek po dvoutýdenních tahanicích uspěl a na tom, jak troufalým slovům dostojí, bude záviset budoucnost země, která dva roky po svržení proruského vedení prochází zatím nejvážnější politickou krizí.

Mnozí o jeho schopnostech pochybují. Do vrcholných pozic ve vládě a v parlamentu vystřelila starostu tříset-
tisícového města Vinnycja kyjevská revoluce. Sám však k jejím tahounům nepatřil a do politiky se dostal s loajálním okruhem prezidenta Petra Porošenka. Právě přílišnou závislost na prezidentovi mu skeptici vyčítají.

Je fakt, že prezident Porošenko má nyní ve svých rukou značnou moc: neformálně vede nejsilnější stranu v parlamentu, má loajálního premiéra a také ústavou daný vliv na generální prokuraturu. V nové vládě už nesedí oblíbenci Západu a hlavní reformátoři, především bývalá ministryně financí Natalija Jaresková. Klíčové ekonomické posty obsadili také lidé z Porošenkovy strany.

Vratká pozice

Podle některých analytiků se jindy nezdravá loajalita může Ukrajině nyní hodit. Situace v zemi je po více než dvou letech od revoluce v mnoha ohledech zoufalá. Ekonomika se propadá a s ní životní úroveň. Korupce je všudypřítomná a odsává ze státního rozpočtu zoufale potřebné peníze. Některé reformy se daří prosadit, ale většina se zasekla. Západní půjčky jsou pozastavené,…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte