SpaceX rocket, Ocean Barge Landing
Raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Dragon odstartovala z mysu Canaveral na Floridě 8. dubna. Téhož dne přistál první stupeň rakety na plošině v Atlantském oceánu. Podnikatel Elon Musk tak mohl slavit historicky první úspěšné přistání rakety na hladině moře. • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Válec o délce téměř padesáti metrů se řítí vstříc kosmickému prostoru rychlostí 7000 km/h. Ve výšce 80 kilometrů se otáčí proti směru letu a krátce zapíná motory. Snižuje rychlost, vrací se do zemské atmosféry. Jako dlouhý štíhlý doutník klesá vstříc nesmírné rozloze oceánu, ještě jednou zapíná motor a zlehka dosedá doprostřed malé plošiny plující na hladině.

Měkké přistání prvního stupně nosné rakety Falcon 9 začátkem dubna naznačilo, že v kosmonautice nejspíš startuje nová etapa. První umělá družice Sputnik v roce 1957, pes Lajka, Gagarin, měsíční expedice, vynášení satelitů, díky kterým sledujeme třeba vysílání CNN nebo předpověď počasí – to vše se dosud dělo pomocí raket, které přistávat neuměly, jejich jednotlivé stupně po odhození shořely v atmosféře nebo se i s drahými motory roztříštily o povrch planety. Nešlo je tedy znovu použít.

59_C_profimedia_R16_2016
Jeff Bezos • Autor: AFP, Profimedia
Image: Musk, CEO of Tesla Motors and SpaceX, attends the Reuters Global Technology Summit in San…
Elon Musk • Autor: REUTERS

Měnit to začíná známý průkopník Elon Musk se svojí firmou SpaceX a do hry vstupuje také jeho hlavní soupeř, miliardář Jeff Bezos. Právě tito dva muži působí největší rozruch v aréně, kterou v minulých dekádách ovládaly velké státní organizace jako NASA, Roskosmos či Evropská kosmická agentura.

Koště na špičce prstu

Vizionář Elon Musk původně mířil na Mars. S rozpočtem dvacet milionů dolarů chtěl počátkem století vytvořit malou pojízdnou laboratoř, kterou by poslal na jeho povrch. Když ale zjistil, že jen nákup…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte