15-kom-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ekonomové odhadují, že zhruba osm procent světového bohatství je utajeno a uniká zdanění. Jen členské země Evropské unie tak každým rokem přicházejí o jeden bilion eur, což by stačilo k pokrytí rozpočtu EU na šest let. Nebo také během pár let ke splacení dluhů, do nichž státy upadly po finanční krizi v roce 2008, a musely proto zahájit škrtací kúru, která tvrdě zasáhla většinu Evropanů.

Veřejnost je už delší dobu přesvědčena, že bohatá elita ji okrádá na daních, politici však dosud bezmocně krčili rameny, že je to sice nemravné, ale legální. Odhalení tzv. panamských dokumentů minulý týden má však takovou sílu, že může přimět především evropské politiky, aby rychle přijali zákony, jež dosud legální daňové úniky promění ve zločin. Je to koneckonců i v jejich zájmu, protože jde o peníze, které chybějí ve státních rozpočtech.

Vliv panamské aféry především na demokratickém Západě lze stěží přecenit a jednou z velmi dobrých zpráv je, že potvrzuje význam tradiční, na faktech stojící žurnalistiky. Stovkám novinářů po celém světě se společnou analýzou obrovského množství dat a globálně organizovaným zveřejněním svých závěrů podařilo za týden pohnout dějinami.

Panamská právnická firma Mossack Fonseca obstarávala čtrnáct tisíc klientů, z nichž většina chtěla utajit svůj majetek. Účinek aféry, k níž zásadně přispěl neznámý whistleblower, povzbudí další k podobné akci a po minulém týdnu si už žádný demokratický politik, diktátor, podnikatel či mafián nemůže být jist, že jeho…

I_obal_R15_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R15_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte