15-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdo by tipoval, že nejkritičtější zemí k Rusku je Polsko, kde vůči Moskvě opravdu panuje dlouhodobá ostražitost, nebo snad Amerika jako tradiční rival, je vedle. Na prvním místě je prý Česko. S tímto překvapivým zjištěním nedávno přišel Ruský ústav strategických výzkumů (RISS), když analyzoval, jak o Rusku píšou světová média. Jeho výzkumníci spočítali, že nejvíc „protiruských článků“ je právě ve zdejších novinách a televizích. Jako úplně nejvíc protiruský list pak byly označeny internetové Parlamentní listy.

Na první pohled se to jeví jako velká záhada: Česko je totiž zemí, kde politické a bezpečnostní elity dlouhodobě podceňují rizika ruského vlivu. Buď si ho neuvědomují, nebo svojí politikou přímo nahrávají zájmům Moskvy. Jako naposledy český prezident Miloš Zeman, když prohlásil, že jsme se konečně osvobodili od Evropské unie a Spojených států. Těmito slovy vítal příliv čínských investic a okamžitě zaplnil stránky ruských médií s dovětkem, že se zcela prokazatelně otáčí zahraničněpolitické směřování Česka na východ.

Faktem je, že ani česká média nejsou kdovíjak protiruská. Hlavní deníky a jejich komentátoři sice pohlížejí na Kreml kriticky, nelze ale říci, že by takovými články byly noviny přeplněné.

Hvězda ruských televizí Dmitrij Kiseljov, který se vyžívá v nejrůznějších konspiračních teoriích namířených proti Západu, s oblibou po jejich pronesení s naprosto kamennou tváří položí ve své show přítomnému publiku řečnickou otázku: Náhoda? Neřekl bych! Přesně…

I_obal_R15_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R15_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte