Dítě a jazyk
Dítě a jazyk • Autor: Matěj Stránský

Před mnoha lety stál autor těchto řádek coby začínající učitel angličtiny před studenty jisté jazykové školy. Na pořadu dne byl jeden z mnoha časů, kterými disponují anglická slovesa, a studenti obraceli oči v sloup. „Britové a Američané prostě vidí svět jinak než my,“ snažil se angličtinář zlehčit drtivé poznání, že angličtina má nejen předminulý čas, ale také jeho průběhovou formu. „Oni mají spoustu časů, aby dokázali přesně zachytit logický sled událostí. My máme v češtině mnoho pádových koncovek, abychom dobře chápali, kdo s kým dělá přesně co.“

Žáci se poslušně zasmáli, vtípek jim ale náladu příliš nespravil. Na stole ležel třetí díl pětidílné učebnice. Po třídě se povalovaly gramatické příručky. Za chvíli se měla z magnetofonu ozvat další téměř nesrozumitelná nahrávka v podání rodilého mluvčího.

Pro většinu dospělých je zkrátka snaha naučit se nový jazyk dřina. Drtivá většina z nich ho nikdy skutečně dobře nezvládne.

Každý z nich měl přitom v životě období, kdy byl malým jazykovým géniem. V prvním roce života sice jenom tak pobrumlával a nezvládl se naučit více než deset vzájemně nesouvisejících slov, ve druhém roce se tempo zrychlilo a slova se začínala objevovat ve dvojicích. Pak následovala exploze. Během třetího roku života začala slova téměř jako mávnutím proutku zapadat do gramatických vět.

Od této chvíle až do nástupu na základní školu se průměrné dítě naučí deset nových slov denně. Čtyřletí Angličané se rozhodně nehroutí z objevu předpřítomného času…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte