07_DOPIS_jaroslav bílek

Abyste se dostali z Konga do Konga, musíte překročit řeku Kongo. Nebojte se, nejedná se o hádanku. Tato bizarně znějící situace se vám přihodí, když se snažíte dostat z Kinshasy, hlavního města Demokratické republiky Kongo, do Brazzaville, hlavního města Konžské republiky. Jsou to nejblíže položená dvě hlavní města planety – dělí je jen asi kilometr široká řeka Kongo.

Přesto byste mezi Kinshasou a Brazzaville hledali most marně, země spolu nikdy příliš nevycházely. Onen kilometr řeky tak lze překonat letecky, což je s ohledem na vzdálenost poněkud trapné, anebo na malých motorových člunech. V takovém případě vás čeká mnohahodinová odbavovací a celní anabáze, která vás připraví též o nemalý finanční obnos a trochu duševního zdraví.

V obou přístavech vás čeká kolečko kanceláří a okének, které musíte absolvovat – vstup do přístavu, odbavení, proclení, jízdenka, vykázat hotovost… Byrokracie nezná mezí. Nesnažte se proto pochopit, k čemu je potřeba právě to či ono razítko nebo potvrzení – zkrátka je třeba. Čeká vás třeba návštěva u zdravotních sester, které kontrolují očkovací průkazy. Nemáte-li jej, není drahé nechat si vystavit na místě nový bez jakéhokoli potvrzení o absolvovaných – či spíše neabsolvovaných – očkováních. Čeká vás také návštěva u starší dámy, která vám zkontroluje zavazadla a přitom vám bez jakéhokoli ostychu sdělí, že by si ve vašem kufru ráda vybrala nějaký „dárek“.

Úředníci občas ztratí vůli plnit své povinnosti, což se vzhledem k tomu, že nejsou…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte