Josef Doucha
Josef Doucha • Autor: ČTK

V divokých devadesátých letech vedl policejní útvar, který rozbíjel mafiánské struktury, pak se stal advokátem zastupujícím mafiány u soudu a dnes se sám ocitl na lavici obžalovaných. Josef Doucha (67) byl ve středu obviněn, že podplatil chomutovského soudce Ivana Nováka. Podezření, že se pohybuje až příliš blízko kolem hranice zločinu, viselo nad Douchou už během jeho práce u policie.

Volání východu

Doktor práv Josef Doucha si na kriminálce odsloužil téměř 30 let, vyšetřovatelem byl už hluboko před rokem 1989. Jeho prvním velkým úspěchem bylo dopadení takzvaného spartakiádního vraha Jiřího Straky, který v roce 1985 v Praze zabil tři ženy. Po pádu komunistického režimu Doucha vedl útvar pro boj s organizovaným zločinem. Vyšetřoval třeba skupinu orlických vrahů, která likvidovala podnikatele a jejich těla házela v sudech do Orlické přehrady. V průběhu devadesátých let se Doucha stále častěji dostával do konfliktu s nadřízenými, až v roce 1996 nakonec od policie odešel. Na ministerstvu vnitra ho podezřívali, že byl podsvětí až příliš blízko. Vztahy nad rámec služebních povinností měl udržovat hlavně s ruskou mafií. Doucha taková nařčení odmítal.

Po odchodu od policie však nastoupil jako obhájce do právní kanceláře Jiřího Teryngela, která zastupovala řadu Rusů obviněných z účasti na organizovaném zločinu. Mezi její klienty patřil třeba Anatolij Katrich, majitel smíchovské restaurace U Holubů, kde se scházeli členové ruské mafie a kde policie při…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte