A man walks on a street between buildings at a business district in Tokyo
Svět je dnes mnohem složitější než v roce 2008. • Autor: REUTERS

Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší. Tuto osvědčenou radu dává v posledních týdnech světovým politikům stále více ekonomů, od bývalého guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga až po investičního šéfa banky Morgan Stanley Ruchira Sharmu. Podle nich totiž přibývá signálů, že za dveřmi je další globální ekonomická krize.

Velké státy jako třeba Brazílie či Rusko se propadají do recese, ale i výkon ekonomik USA, Evropy a Číny, které odpovídají za více než polovinu světového růstu HPD, začíná být na pováženou.

Minulý týden ratingová agentura Moody’s snížila výhled čínské ekonomiky ze stabilního na negativní, protože nedůvěřuje schopnosti čínské vlády provést reformy a zastavit obrovský únik kapitálu ze země. Evropa se sice začíná mírně zotavovat, ale její banky čelí mnoha rizikům a právě Mervyn King varuje, že bez reformy finančního systému přijde nevyhnutelně další krize a pravděpodobně „dříve než později“. Nad jeho argumenty nelze mávnout rukou, protože to byl on, kdo pomáhal Británii vytáhnout z finančního průšvihu po roce 2008.

Navíc může mít Evropa smůlu v tom, že její hospodářský cyklus se srazí s americkou krizí, jejíž příchod naznačuje chování akciových trhů. Poklesy různých indexů (například S&P 500) se blíží k hodnotám, které jsou podle zkušeností z minulosti předzvěstí recese. Ruchir Sharma v článku pro Financial Times varuje své kolegy, ekonomické analytiky, kteří riziko americké recese nepřipouštějí, že chování trhů – jak dosvědčují…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte