Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Těžká planeta

Josef Bolf • Autor: Milan Jaroš
Josef Bolf • Autor: Milan Jaroš

Je to tu zase, začínáme. Cesta domů, nebo jak se to vlastně má menovat. Pořád je to to samý, už dlouho a ty vzpomínky, paměť, která se do všeho plete a nechce nechat vydechnout, jako by všechno, co prožívám teď, bylo stejně nutně pokroucený tim, čemu se bojim říkat „ty hrůzy“ pořád dokola. Chci z nich vypadnout a aspoň chvíli vnímat všechno ve svý jedinečnosti, ale každá část minulosti mi před každým schodem podkopne nohy a já zase spadnu a bradou vrazim do hrany dalšího stupně, někdy doufám, že zuby cvaknou a já vyplivnu jazyk, už nebudu moct nic říct. Hloupost, všechno by zůstalo uvnitř a požíralo by to mozek, a hlavně srdce, a srdce už tak těžký by padalo hloub… až by projelo dírou, tam, kde mám mít nohy, tam, kde se dotýkaj země, spadlo by až úplně na dno, kde by uhořelo v praskajícim jádru. Cesta zpět nebo domů, je možná jedinej způsob, jak se dostat ven, utýct a zapomenout ale nejde, to už sem přece zkoušel, a nic jinýho kromě tý postavy tam neni. Je vždycky za dalšim rohem, vždycky k ní dojdu a ve chvíli, kdy jí dám ruku na rameno a chci se jí podívat do obličeje, tak se začne cukat, nechce mi ukázat tvář, proto maluju obličeje pořád znovu a znovu, asi jsem to já, když mi bylo kolik? 12 nebo 11? A co se vlastně stalo mezi těma rozestavěnejma barákama. Nic jako odpověď asi neni, ale alespoň najít správnou otázku… jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.