Evropská komise se koncem října 2010 rozhodla zažalovat Česko za to, že pořídilo pro svou armádu letouny CASA bez výběrového řízení a na základě nepřehledné smlouvy, a zemi hrozila mnohamiliardová pokuta. Na tuzemskou policii vzápětí přišlo z ministerstva obrany, řízeného už Alexandrem Vondrou, trestní oznámení, že Česko zaplatilo za letouny zbytečně osm set milionů korun navíc a že část možná skončila jako úplatky pro státní úředníky, nebo dokonce politiky. Nákup schválila vláda Mirka Topolánka a v roce 2010 naznačovala v médiích zveřejněná korespondence z ministerstva obrany, že obchod prosadili dva náměstci rezortu Martin Barták a Jan Fulík. Spekulovalo se tedy i o tom, že oni mohli být adresáty úplatků.

Před několika dny ale dodal státní zástupce Jan Kořán soudu pro Prahu 6 obžalobu za zneužití pravomoci a porušování povinností při správě cizího majetku na jiné persony. Stroje byly podle názoru státního zastupitelství pořízeny o šest set milionů korun dráž, než mohly. Obžalována je ministryně obrany Topolánkovy vlády Vlasta Parkanová a tehdejší úředník ministerstva obrany Jiří Staněk. Oba podle žaloby úmyslně předložili vládě „smlouvu na nákup tří letadel CASA bez znaleckého posudku a bez doložení přiměřenosti ceny za nákup strojů“.

Pět let dlouhá pečlivost

Parkanová i její úředník se hájí vysvětlením, že každý z letounů je unikátní kus a neexistuje žádná „obvyklá cena“ dovozující, že ty tuzemské byly předraženy. Podle Parkanové policie neprokázala, že by…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte