Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Společnost

Mám rád Paříž

Ne že bych tu chtěl žít trvale – to město je jako krásná koketující žena, ze které na noc spadnou všechny půvaby –, ale čas od času se nechám svést její elegancí a fanfarónstvím, chodím po bulvárech pod platany, vysedávám u sklenice před svými oblíbenými podniky a pozoruji sebevědomé mladé ženy a muže, z nichž je dobrá třetina původem z arabského světa, Afriky nebo Asie. Fantastická směs národů a osobností, lidí, kteří se hrdě hlásí k Francii a nic na tom nemění ani problémová imigrantská ghetta na předměstích, ani úspěchy Marine Le Penové. Malý český xenofob by se tu zalknul vzteky nad tím, jak se ti Arabové, všechno bezpochyby islamisté, dokážou svobodně a srdečně bavit. Jak je osvěžující opustit českou vzteklinu, kde se televizní bačkorové nechávají masírovat zkratkovitými zprávami lačnícími po napětí a senzaci, a aniž by vytáhli paty z domu, docházejí k neomylnému závěru, že přichází konec Evropy, která bude přečíslena a vypleněna krvelačnými muslimy. Nevěřím tomu. Kdo chce psa bít, ten si hůl najde – kdo chce páchat násilí, bude ho páchat ve jménu islámu, křesťanství anebo českého vlastenectví, vždyť je to jedno a s vírou a podstatou náboženství samotného to nemá nic co dělat.

Po návratu do Prahy jsem se odebral spláchnout dojmy z Paříže do své oblíbené kavárny, trochu je načechrat a převrátit na patře v nejbližším kruhu stolovníků. Má veselost opadla záhy, neboť moji přátelé, prosyceni východní spiritualitou a trudnomyslností, mi záhy vysvětlili, že jsem telecí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.