Virem HIV se v Česku každoročně nově nakazí třikrát víc lidí než před deseti lety. Dvě stě třicet nemocných již na AIDS zemřelo, HIV pozitivních je momentálně více než 2500. Přesto svého času velmi obávaný virus stále méně Čechů vnímá jako riziko. Plyne to z nových dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

První případ nákazy HIV se v Praze objevil v roce 1985 a v šoku z nemoci, která zásadně souvisí s nevázanou sexualitou, se celá devadesátá léta nesla v duchu masivních osvětových kampaní. Prudké šíření se podařilo zpomalit, posledních 15 let se ale trend obrací.

Přijít na kloub tomu, jak Češi AIDS vznímají, se SZÚ letos pokusil v průzkumu mezi 1600 teenagery. Vyplynulo z něj, že drtivá většina ví, jak se HIV přenáší, každý třetí ale mylně považuje za účinnou ochranu před nákazou hormonální antikoncepci. Loňský průzkum agentury Ipsos současně ukázal, že kondom pravidelně používá pouhých 15 procent Čechů, k náhodnému nechráněnému sexu se však přihlásil každý druhý. Většina Čechů se o zdravotní stav svého partnera nezajímá - zda je HIV pozitivní, se ptá jen každý třetí, test na pohlavní choroby vyžaduje jen jedno procento. Většina se spoléhá, že jeho zdravotní stav odhadne podle „zodpovědného chování“.

Utančit se k smrti

Nakažených začalo silně přibývat zhruba před 15 lety, tedy v době, kdy byl objeven lék, který dokáže vir v těle „uspat“ (ale rozhodně ne vyléčit). Výrazně také klesla podpora prevence – pakliže na ni stát v roce 1994 vyhradil 63 milionů korun, v…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte