Právo dýchat čistší vzduch je víc než právo na nedotknutelné obydlí. Před týdnem se na tom usnesla vláda a schválila novelu, která městským úřadům dává pravomoc zkontrolovat, čím kdo v domácím kotli topí: fyzicky vejít do domu, bez povolení soudu nebo státního zástupce. Ještě o tom bude muset přesvědčit parlament.

Argumenty pro jsou jasné: pálené plasty či mokré dřevo nebezpečně špiní vzduch, který dýchají sousedé. Dosavadní systém kontroly je nechránil, s chronickými znečišťovateli nešlo hnout, což podle mnoha starostů otravovalo ovzduší v obcích i v přeneseném slova smyslu. Podle odpůrců (k nimž částečně patří i lidovci, kteří se při vládním hlasování zdrželi) jde o nebezpečný průlom jednoho z klíčových ústavních práv.

Jejich výtky jsou oprávněné, i když hlavní kritici, občanští demokraté, řečmi předsedy Petra Fialy o „návratu socialismu“ strhávají celou debatu k pouhé výměně invektiv. Jiné návrhy, jak se zbavit sousedské praxe, která lidem reálně zkracuje život, nepadly. Jen ministr zemědělství Marian Jurečka nezávazně navrhuje inspekční drony nad podezřelými komíny.

Létající roboti, které vyšlou státní inspektoři životního prostředí a budou se vznášet nad nedotknutelnými domy, jsou ale mnohem přízračnější představa než ohlášená (potenciální palič zakázaných materiálů podle návrhu nejprve dostane varovný dopis) návštěva obecního úředníka. Toho známe, je to živý člověk, se kterým můžeme mluvit, je to náš soused. A navrhovaná novela se dotýká samého jádra…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte