51-profil-kysilka
Pavel Kysilka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když bývalý prezident Václav Havel v jednom z rozhovorů vzpomínal, jak ho napadl proslavený termín „blbá nálada“, odkázal poněkud tajemně na „jednoho známého, od nějž si to vypůjčil“. Mužem v pozadí byl bankéř Pavel Kysilka a nešlo o jedinou stopu, kterou ve zdejší společnosti zanechal. Po dvaceti třech letech ve vedení České národní banky a posléze České spořitelny se může cítit jako jeden z těch, kdo proměnili finanční návyky Čechů. Teď oznámil odchod – a začal se naplno věnovat vlastní proměně.

Rozhodují mladí

Ve zdejších bankovních kruzích představuje Pavel Kysilka model, který úplně neodpovídá klasické představě bankéře. Žádná strojenost, žádná sešněrovaná mluva, v níž se kupí jeden finanční derivát za druhým. Asketický muž s vyholenou hlavou přichází na rozhovor bez saka a kravaty a sem tam zálibně volí jadrnější výraz. Svět, v němž se roky pohybuje, popisuje jako plný „psychopatů“ a „technokratů“. „Okamžitě jsem nařídil dát to pryč,“ popisuje jedno z prvních rozhodnutí, která se mu dnes vybaví v souvislosti s příchodem do banky, již nyní opouští. Řeč je o inzerátu, kterého si náhodou podle svých slov všiml na webu České spořitelny. Banka v něm lákala zaměstnance, ať se hlásí ti, které baví „práce s penězi“. „Naprostý nesmysl. Copak jsme tiskárna cenin? Já chtěl takové lidi, co  chtějí rozumět životu klientů, baví je pomáhat ho plánovat a v bance vytvářet příjemnější prostředí.“

Zní to možná nabubřele, faktem ale je, že právě pod Kysilkovým vedením se…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte