52_FILM_Touchstone Pictures
Na hranici dvou světů s jiným pojetím morálky.

Zřejmě už se nikdy nenarodí úspěšnější režisér a producent, než je Steven Spielberg. Ve svých 68 letech si může dovolit za vlastní peníze natočit poměrně drahý film, u nějž je jasné, že z něj nebude velký hit, a natočí ho jen proto, že ho zaujme příběh a chce si vyzkoušet žánr, který předtím nedělal.

Most špionů je částečně soudní a částečně špionážní drama z období studené války vycházející ze skutečných událostí. Právník James B. Donovan se ujme obhajoby ruského špiona Rudolfa Abela a později se v rozděleném Berlíně podílí na jeho výměně za sestřeleného amerického letce F. G. Powerse a studenta ekonomie Frederica Pryora, který omylem uvíznul na východní straně berlínské zdi.

Výsledkem Spielbergova zájmu přitom není osobní libůstka – je to naopak dílo moudrého muže, který vidí svět v jeho složitosti. U tohoto autora se dá těžko určit, který z jeho dosavadních 27 snímků je tím nejlepším, protože dojem z režijního mistrovství si dovede pravidelně zkazit příliš doslovnými a uslzenými konci. Přepjatá emocionalita jeho vážných opusů, jako jsou MnichovLincoln, dovede otrávit, ale nikdy – ani ve své vyváženější novince, jež by se dala ke zmíněné dvojici zařadit – neztrácí filmařskou formu, onu schopnost vyprávět v obrazech. Dokonce spíše zraje.

Trojí mix

Mostu špionů Spielberg neváhal za 40 milionů dolarů rekonstruovat tehdejší Berlín v polské Vratislavi, kde zůstalo hodně fasád se stopami po kulkách. Až maniakální snaha…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte