Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Konvička k soudu

Mění se slovo v ničivou zbraň?

49-kom-konvicka kopie
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Martin Konvička, šéf Bloku proti islámu, byl policií obviněn z podněcování nenávisti vůči islámu. Jakmile se tato informace dostala minulý týden na sociální sítě, rozběhla se vášnivá debata, jestli je to dobře, nebo ne. Většina, soudě podle sledování diskusí, si myslí, že je to špatně. Buď proto, že s Konvičkou souhlasí, a tudíž si nemyslí, že hlásá něco špatného. Anebo s ním nesouhlasí, ale obávají se, že soud z něj udělá mučedníka. Častým argumentem také je, že za slova se soudit nemá. Ten se ale velmi brzy může obrátit proti nám všem.

Kde se kdo učí

Společnost, která by i bez soudů nedokázala čelit výrokům Martina Konvičky, by za moc nestála. Když hovoří o tom, že je na muslimy nutné použít plyn, připravit pro ně koncentrační tábory či že z nich nadělá masokostní moučku, mělo by být v demokratické společnosti dost veřejně aktivních lidí, kteří to rezolutně odsoudí. Veřejný tlak potom z autora takových slov udělá člověka, jemuž nikdo nenaslouchá.

Česká společnost zůstala někde v půli cesty. Konvička je sice částí společnosti kritizovaný, ale zastání našel například u šéfredaktora MF DNES Jaroslava Plesla a svým způsobem i u prezidenta Miloše Zemana, když se vedle něj 17. listopadu postavil na pódium. Konvičkova radikální slova jsou často označovaná za neškodná.

Dlouhodobě žijeme v představě, že Česku žádní extremisté nehrozí, jsme přece něco jako hobiti, kteří brblají, nezajímají se sice o druhé, ale ani moc neškodí. Toto zlehčování je v zemi, kde ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1930
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte