Za normálních okolností by měl mít slovenský volič svého premiéra Roberta Fica už dost. Vládne s přestávkou osm let a v poslední době téměř nemine den, aby novináři nevypátrali nějakou korupční levárnu, při níž je zřejmé, že peníze státu jdou do kapes podnikatelů spjatých s vládní stranou Smer. Ta v předstihu naplnila sen Andreje Babiše: řídí stát jako firmu, v níž jsou členové vlády a jejich blízcí hlavními akcionáři.

Je pravda, že si dávají pozor, aby firmu nepoložili na lopatky. Ekonomika roste přes tři procenta, státní dluh je v bezpečném pásmu, nezaměstnanost pomalu klesá, v Bratislavě řádí stavební boom. Vláda zvýšila minimální mzdu, snížila DPH na vybrané potraviny, studenti a důchodci mají vlaky zdarma.

Za normálních okolností by však měla přijít únava voličů z politické nehybnosti a stále stejných tváří, které se navíc v médiích objevují čím dál častěji v souvislosti s korupčními aférami. Jenže i Slovensko se nečekaně ocitlo ve víru světových událostí a premiér Fico toho dokonale využil, když se pasoval na ochránce Slováků před uprchlíky. Podle průzkumů je mu za to vděčných osmdesát procent obyvatel a preference strany okamžitě poskočily ke čtyřiceti procentům. A minulý týden předseda parlamentu vyhlásil termín voleb – budou 5. března, tedy už za pár měsíců.

Bez soupeře

Ficova popularita není tak překvapivá, zvláštní je spíše letitá neschopnost pravicové opozice přivést na scénu důstojného Ficova soupeře. Čtyři strany ustrnuly v pásmu preferencí…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte