0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura31. 10. 20151 minuta

Styl

Hovorčovická škola • Foto: Ondřej Tuček • Autor: Archiv

Podzim v Hovorčovicích

V obcích kolem Prahy přibývá dětí a řeší se to s různou mírou vkusu. V Hovorčovicích využili budovu, která patnáct let chátrala v centru obce. Kultivovaně ji opravili a přistavěli k ní nový kvádr a teď má první nové žáky. Autorem přestavby je architekt Ondřej Tuček. Hovorčovická škola zůstává trochu ve stínu slavnější „sluneční“ školy v nedalekých Líbeznicích (studio Projektil). Něco s ní má ale společného. Dokazuje, že škola nemusí být modrá jako nebíčko ani pokreslená Cipísky, přesto může být milá dětem i dospělým.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

•••

Oblíbený server Archdaily.com ve spolupráci se čtenáři udělal slovníček „divných slov, která používají architekti“. Výsledkem je sto padesát výrazů. Některé mají rádi výhradně globální tvůrci, něco se líbí i českým kolegům. Tak třeba:

„Organický, ikonický, eklektický a genius loci.“

Autor: Archiv
Autor: Archiv

Auto jako obývák

Trochu si odpočinout na pohovce a pohodlně se připojit k internetu – k tomu budou mít v budoucnu lidé auto. Aspoň podle firmy Mercedes-Benz, která minulý týden zveřejnila koncept Vision Tokyo, auto pro generaci hipsterů. Řídí se samo, volant se vysune, jen když si to někdo vysloveně přeje.

Autor: Archiv
Autor: Archiv

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc