Roger Kennedy 2015
Roger Kennedy 2015 • Autor: Milan Jaroš

Téměř čtyřicet let pracujete jako dětský psychiatr, pracujete s rodinami s nejtěžšími problémy. Prožíváme z vašeho pohledu krizi rodiny, o níž se dnes tak často mluví?

Krize rodiny je bezpochyby reálný jev, tedy rozhodně ve Velké Británii. Když se zajedete podívat do Francie, zjistíte, že širší rodiny stále ještě docela fungují, jejich členové jsou v kontaktu a podporují se. U nás se ale rodinný život v této podobě prakticky rozpadl, dětem chybějí babičky a dědečkové. V jižní Anglii, kde žiji, se rozvádí padesát procent párů. Důvody jsou celkem známé – tlaky moderního života, větší důraz na nezávislost dnešních partnerů, emancipace žen. V Británii k tomu bezpochyby přispěla také politika Margaret Thatcherové v osmdesátých letech, která přinesla rozpad sociálního státu a mnoha rodinám chudobu.

Jak to dopadá na děti?

Vysoká míra rozvodů je komplexní fenomén, jejž nejde hodnotit pouze negativně. Ještě v generaci mých rodičů spolu manželé zůstávali, i když se nenáviděli. Společenské klima to vyžadovalo a ženy měly jen omezená práva. Větší svoboda, kterou máme, je samozřejmě skvělá, ale na druhou stranu je dobré vědět, že rozvod je pro dítě vždycky traumatizující, víc nebo míň. Všechna dostupná data ukazují, že nemůže nebýt. Děti rozvedených rodičů ztrácejí pocit bezpečí, mají častěji problémy v mnoha oblastech, mají větší riziko životního selhání.

Co tedy mohou udělat…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte