43-kom1
Ivan Langer • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer, Respekt

Možná jsme už zapomněli, ale podobná policejní akce, jakou minulý týden předvedl tým Iva Ištvana a Roberta Šlachty, tady ještě před pěti lety nebyla možná. To můžeme říct bez ohledu na to, že o ní máme málo informací a nedokážeme posoudit její dopad. Bez ohledu na to, že se podezření, která z operace vyplývají, chytili někteří politici a chtějí ji možná využít pro své zájmy. A bez ohledu na to, že není jasné, jak si operace opravdu poradí s regionálním klientelismem, proti němuž byla namířena.

Není hejtman jako hejtman

Buďme rádi za to, jak operace proběhla. Zaprvé, lze si těžko představit, že by se ještě na přelomu dekády podařilo uvnitř policejního sboru a státního zastupitelství utajit rok připravovanou akci proti několika vysokým policejním důstojníkům a vlivným politikům či podnikatelům. Před pěti lety by se nic podobného neudálo, podezřelí by byli přinejmenším varováni. Vždyť ještě před čtyřmi lety vědělo o vyšetřování korupce hejtmana Davida Ratha jen sedm lidí, aby se předešlo vyzrazení a zmaření akce. Nyní vědělo o operaci, v jejíž síti skončil další sociálnědemokratický hejtman, vedení policejního prezidia, a přesto, že ministrem vnitra je další sociální demokrat, neunikly do této strany žádné informace, které by varovaly čerstvě obviněného olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila. A neunikly ani k policejním kolegům.

Ještě nikdy neskončilo v síti jednoho policejního zátahu tolik vysoce postavených policistů. Operace přinutila podat rezignaci jednoho z…

I_obal_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte