Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Operace Olomouc

Ještě nikdy neskončilo v policejní síti tolik vysoce postavených policistů

43-kom1
Ivan Langer • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer, Respekt

Možná jsme už zapomněli, ale podobná policejní akce, jakou minulý týden předvedl tým Iva Ištvana a Roberta Šlachty, tady ještě před pěti lety nebyla možná. To můžeme říct bez ohledu na to, že o ní máme málo informací a nedokážeme posoudit její dopad. Bez ohledu na to, že se podezření, která z operace vyplývají, chytili někteří politici a chtějí ji možná využít pro své zájmy. A bez ohledu na to, že není jasné, jak si operace opravdu poradí s regionálním klientelismem, proti němuž byla namířena.

Není hejtman jako hejtman

Buďme rádi za to, jak operace proběhla. Zaprvé, lze si těžko představit, že by se ještě na přelomu dekády podařilo uvnitř policejního sboru a státního zastupitelství utajit rok připravovanou akci proti několika vysokým policejním důstojníkům a vlivným politikům či podnikatelům. Před pěti lety by se nic podobného neudálo, podezřelí by byli přinejmenším varováni. Vždyť ještě před čtyřmi lety vědělo o vyšetřování korupce hejtmana Davida Ratha jen sedm lidí, aby se předešlo vyzrazení a zmaření akce. Nyní vědělo o operaci, v jejíž síti skončil další sociálnědemokratický hejtman, vedení policejního prezidia, a přesto, že ministrem vnitra je další sociální demokrat, neunikly do této strany žádné informace, které by varovaly čerstvě obviněného olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila. A neunikly ani k policejním kolegům.

Ještě nikdy neskončilo v síti jednoho policejního zátahu tolik vysoce postavených policistů. Operace přinutila podat rezignaci jednoho z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2543
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte