Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Norské blues

Báječné časy skončily, Norsko v sobě musí znovu objevit vikinského ducha

Složité kormidlování mořem levné ropy. (Tažná těžařská loď u norských břehů) • Autor: Profimedia.cz
Složité kormidlování mořem levné ropy. (Tažná těžařská loď u norských břehů) • Autor: Profimedia.cz

Je to kapitalistická země, dominují v ní ale podniky ovládané státem. Je to ropný gigant, vyhnul se však ostentativnímu konzumu. Svérázný ekonomický model sloužil Norsku dobře několik desetiletí. Ještě v sedmdesátých letech minulého století patřila země k evropskému průměru, dnes jsou Norové bohatší než kdokoli jiný v Evropě s výjimkou Lucemburčanů. Jenže se zdá, že jim začíná docházet dech.

Norský vzestup začal v okamžiku, kdy byl v roce 1971 vytěžen z kontinentálního šelfu první barel ropy. Vlny prosperity se z energetického průmyslu šířily celou ekonomikou. Bergen se z rybářské vesnice stal industriálním centrem, vznikly zde společnosti zaměřené výhradně na těžbu ropy a plynu ze dna rozbouřených moří, hotely se zaplnily zaměstnanci ropného průmyslu. Proud peněz ještě zesílil, když se ceny ropy z deseti dolarů koncem devadesátých let minulého století začaly šplhat ke 150 dolarům v roce 2008. Ropa a plyn dnes představují zhruba čtvrtinu norského HDP a téměř polovinu jeho exportu.

Je na čem stavět

Nedávný propad cen na 50 dolarů za barel však vývoj otočil. Zisky i ceny akcií národní ropné společnosti Statoil se propadly. Ropné společnosti propustily deset procent zaměstnanců a je klidně možné, že se zbaví dalších 20 procent. Pro zemi, která se specializuje na výrobu technologií určených k těžbě z mořských hlubin, je ale stejně znepokojující také rozšíření těžby hydraulickým štěpením, jež k dobývání ropy z břidličných vrstev využívá jiných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.