Opakovalo se to rok co rok, se stejnou pravidelností jako festival sám. Stejně jako se na táborské Mighty Sounds vracely punkové, ska i reggae kapely a s nimi také tisíce jejich fanoušků, přijížděli pracovníci krajské hygienické stanice z Českých Budějovic. Od roku 2010 na třídenní akci vždy naměřili překročení hlukových limitů stanovených pro noční hodiny a pokaždé uložili pořadatelům pokutu, jejíž výše neustále stoupala. Nejprve to bylo 125 tisíc, loni už 500 tisíc – tato částka však byla po odvolání ministerstvem zdravotnictví snížena na 80 tisíc.

Výjezdy hygieniků sice zpočátku měly impulz ve stížnostech obyvatel žijících v blízkosti festivalu, ovšem v posledních letech pořadatelé jednali jak s táborskými zastupiteli, tak s policií a dostalo se jim podpory města. Mighty Sounds je pro Tábor významná událost a místní se s akcí, na niž se sjíždějí příznivci zmíněných žánrů z celé Evropy, postupně naučili žít. Za těchto okolností, jako by hygiena, která má překračování hlukových limitů v kompetenci, jednala s pokutami na vlastní pěst. Navíc nutno dodat, že limit pro noční hodiny 35 dB – to je pro představu zvuk klidného šumícího letu – je pro pořadatele jakékoli hudební akce nesplnitelný.

Paradoxní situaci, kdy hygienická stanice udělí pokutu akci, proti níž v obci nejsou významnější protesty, od nynějška zabraňuje předminulý týden schválená novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Obce a města si nyní mohou samy nastavit podmínky a najít rovnováhu mezi pořádáním…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1520

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte