Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Hudba není hluk

Opakovalo se to rok co rok, se stejnou pravidelností jako festival sám. Stejně jako se na táborské Mighty Sounds vracely punkové, ska i reggae kapely a s nimi také tisíce jejich fanoušků, přijížděli pracovníci krajské hygienické stanice z Českých Budějovic. Od roku 2010 na třídenní akci vždy naměřili překročení hlukových limitů stanovených pro noční hodiny a pokaždé uložili pořadatelům pokutu, jejíž výše neustále stoupala. Nejprve to bylo 125 tisíc, loni už 500 tisíc – tato částka však byla po odvolání ministerstvem zdravotnictví snížena na 80 tisíc.

Výjezdy hygieniků sice zpočátku měly impulz ve stížnostech obyvatel žijících v blízkosti festivalu, ovšem v posledních letech pořadatelé jednali jak s táborskými zastupiteli, tak s policií a dostalo se jim podpory města. Mighty Sounds je pro Tábor významná událost a místní se s akcí, na niž se sjíždějí příznivci zmíněných žánrů z celé Evropy, postupně naučili žít. Za těchto okolností, jako by hygiena, která má překračování hlukových limitů v kompetenci, jednala s pokutami na vlastní pěst. Navíc nutno dodat, že limit pro noční hodiny 35 dB – to je pro představu zvuk klidného šumícího letu – je pro pořadatele jakékoli hudební akce nesplnitelný.

Paradoxní situaci, kdy hygienická stanice udělí pokutu akci, proti níž v obci nejsou významnější protesty, od nynějška zabraňuje předminulý týden schválená novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Obce a města si nyní mohou samy nastavit podmínky a najít rovnováhu mezi pořádáním…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1323
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte