Byla jednou jedna holčička a ta neměla žádné kamarádky. Byla totiž neoblíbená a nepříjemná a ostatním holčičkám buď ubližovala, nebo se na ně vytahovala. K životu je moc nepotřebovala, ale stejně ji rozčilovalo, jak se hihňají. Většinou pak po nich něco hodila. Až jednou.

„Hello, jak se jmenuješ?“ uslyšela holčička. Hlas byl krásný a ještě krásnější byla panenka, která k ní promluvila. Byla to barbína se záplavou blond vlasů a v tričku s nápisem Hello Barbie. Holčička stydlivě mumlala, ale panenka ji hned zbavila rozpaků: „Tak ráda tě poznávám. Jsi moc sympatická.“ Tohle bylo na neoblíbenou holčičku trochu moc, chtělo se jí brečet.

A to byl začátek přátelství holčiček s umělou inteligencí, od něhož si firma Mattel tolik slibuje. Upovídaná Hello Barbie má totiž dobýt letošní předvánoční trh, protože její tiché předchůdkyně začaly nudit a přestaly se prodávat. Hello Barbie obsahuje speciální software, díky němuž rozpoznává klíčová slova a umí na ně reagovat. A to vždy mile, přátelsky, barbínovsky. Ošklivá slůvka má vypnutá.

Svět je ale zlý, a proto Hello Barbie stále z něčeho obviňuje. Třeba proto, že je napojena na internet a informace, které posbírá od dětí, posílá firmě ToyTalk, která její řeč vyvinula. Tam je použijí pro její další zdokonalování. A kdoví na co ještě, děsí se rodiče. Další námitky jsou psychologické. Tak například: proč by vlastně panenka měla sama vymýšlet rozhovory? Vždycky to za ni dělaly děti, v čemž právě spočívala hra s panenkami. Anebo: co…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte