Vše pro firmu, ale jakou? (Centrála kontrarozvědky BIS) Vše pro firmu, ale jakou? (Centrála kontrarozvědky BIS) • Autor: Milan Jaroš

Dlouholetý agent BIS Martin Staněk umí rozhodně šokovat. „Celou dobu jsem si vymýšlel. Chtěl jsem, aby si někteří lidé mysleli, že dělám pro něj. Víte, jak jsou z něj nervózní.“ Toto překvapivé přiznání z minulého týdne následuje jen několik dní poté, co Staněk Respektu stejně překvapivě potvrdil, že se po odchodu ze služby upsal do služeb Andreje Babiše, nejmocnějšího politika v zemi a člověka, kterého měl v BIS dlouho na starosti. V civilní kontrarozvědce sloužil Staněk dvacet let až do letošního roku a jeho komplikovaný odchod trochu nadzvedává závoj, pod kterým se BIS většinu času skrývá před zvědavým pohledem zvenčí.

Pomsta

Na začátku stála informace, která před šesti týdny dorazila od našich zdrojů. Tvrdila, že Martin Staněk, vysoce postavený důstojník BIS, se po nedávném odchodu ze služby potajmu dohodl na zaměstnání u Andreje Babiše. To, co ze sdělení dělalo skutečnou záležitost, byl fakt, že tentýž agent pracoval v BIS na případech souvisejících právě s Babišem, a dokonce s ním byl v pravidelném služebním kontaktu.

Kdyby se přestup k Babišovi potvrdil, znamenalo by to, že Staněk přešel na druhou stranu barikády. A to otevíralo řadu otázek. Nejedná se ze strany Babiše o protislužbu, například za to, že agent v BIS zatajil nebo nepředal policii nějaká zjištění související s podnikáním dnešního vicepremiéra? Nebo nemůže Staněk vicepremiéra dokonce vydírat, a nekupuje si proto Babiš Staňkovo mlčení zařazením na výplatní listinu?

S cílem zjistit, jak to…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte