Postava, která nepatří nikam.
Postava, která nepatří nikam. • Autor: MFF Karlovy Vary

Dvě minuty, po které trvá úvodní záběr filmu, vidíme chlapce, jenž v příšeří poslouchá lomozivou hudbu se sluchátky na hlavě a do toho syká, heká a trhá hlavou. Rozletí se dveře do jeho potemnělého pokoje. „Davide, já tě zabiju, přestaň okamžitě dělat ty zvuky, to se nedá vydržet. Já už toho mám takhle! Já ti říkám, že půjdeš do ústavu!“ supí rozzlobený otec, ač v jeho hlase zní spíše zoufalství než agrese. A snad všichni jeho výhrůžky v tu chvíli chápou.

Tak dlouho obvykle žádnou zbytečnou, opakující se činnost na plátně nesledujeme. S mentálně postiženým Davidem, jenž uteče z domova a bloudí v ulicích Prahy, nás ale čeká ještě dalších sedmdesát minut. „Užijeme“ si ho tolik, jako bychom se jím sami měli stát. Abychom pochopili, jaké to je být autista. Do značné míry jde přitom o nesplnitelný úkol: jak se vcítit se do někoho, kdo má sám problémy s chápáním citů ostatních. Debut Jana Těšitele se nevydal snadnou cestou, ostatně do distribuce jej ani nezakoupila žádná zavedená společnost. Producentka Veronika Kührová jej nabízí kinům pro jednotlivá představení s bonusem, že na debaty po projekci budou jezdit režisér i famózní představitel hlavní role Davida, herec Patrik Holubář.

Ačkoli ve filmu nikdy nezazní, co Davidovi je, měl Jan Těšitel před sebou reálný předobraz z blízkého okolí. Přitom tvrdí, že nechtěl dělat naučné dílo o tom, co je „autismus bez mýtů“ a jak se k dotyčným chovat. „Je to film o osamělosti a hledání místa ve světě,“ uvádí opakovaně. „Nemoc není…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte