Nedotknutelní? (Ponorka Vanguard)
Nedotknutelní? (Ponorka Vanguard) • Autor: Globe Media / Reuters

Mít na krku tento arzenál není žádná velká zábava. Nikdy se nepoužije. Den za dnem leží ve skladištích, v jaderných silech nebo na jaderných ponorkách pod hladinou oceánů a tiše „odstrašuje“. To je vlastně hlavní smysl jeho existence: budit strach tak velký, že si na majitele nikdy nikdo nic nedovolí a on tak svůj nebezpečný potenciál nebude muset nikdy použít. Pro většinu obyvatel jsou jaderné zbraně zcela neviditelné. Samozřejmost, s jakou vedle nás smrtící systémy koexistují, bývá někdy až úsměvná. Třeba 450 amerických jaderných raket Minuteman 3 je roztroušeno v šachtách vykopaných na obyčejných farmách amerického středozápadu. Farmáři se kolem prohánějí na traktorech, zvědavci k nim mohou dojet po prašných venkovských cestách, a když to udělají, najdou trochu ostnatého drátu a plácek hůře udržované trávy na rozměru pár desítek metrů čtverečních. Balistická raketa s hlavicí schopnou vymazat ze zemského povrchu střední velkoměsto číhá tiše pod zemí.

Přesto jsou chvíle, kdy si veřejnost vzpomene. Třeba když se stane nějaký průšvih. Vloni například Američané přiznali, že právě u svých jaderných raket rozesetých po úrodných pláních uspořádali cvičení a s hrůzou zjistili, že silo je možné vmžiku obsadit a že jednotky určené k ostraze nejsou schopny rychle reagovat a dobýt raketu z rukou nepřátel zase zpět. Takový poznatek může vzbudit jistý zájem třeba teroristických skupin s touhou pořídit si jadernou hlavici – v americké armádě tedy padaly hlavy a přepisovaly se předpisy…

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte