Málokteré části společnosti jsou tak zranitelné jako sexuální menšiny. Na kom jiném si může většina s pocitem morální i fyzické převahy snáze vylít zlost a léčit mindráky než na lidech, kteří se odlišují v nejchoulostivějším bodě fyzické existence. Vztah společnosti k sexuálním menšinám je tak dobrým barometrem její vyspělosti a civilizovanosti. Češi z tohoto testu vycházejí docela dobře a měli by na to být hrdí.

Postavení gayů, leseb, bisexuálů nebo lidí s nejasnou sexuální identitou samozřejmě není v Česku ideální. Je také pravda, že postup emancipace sexuálních menšin v posledních letech zamrzl. V otázce plnohodnotného manželství nebo adopcí dětí jsme nerozhodnutou společností, v níž se názory lámou téměř přesně na polovinu. Rovněž je možné, že aktivisté bojující za rovná práva menšin budou první odstavec tohoto textu považovat za medvědí službu. Až ale o víkendu vyrazí do pražských ulic česká verze „pochodu hrdosti“, bude se jednat o nejúspěšnější akci svého druhu široko daleko.

Podle průzkumů schvalují tři čtvrtiny české společnosti registrovaná partnerství. Na západ od našich hranic probíhá ovšem neuvěřitelně rychlý postup hlubší emancipace. Letos v květnu si Irové jako první na světě odhlasovali v referendu manželství homosexuálů a hitem sezony bylo rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států, které právo na plnohodnotný sňatek formuluje jako ústavní nárok každého Američana bez ohledu na pohlaví partnera.

To jsou však jenom dva nejkřiklavější průlomy z…

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1727

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte