Volba primatorky Prahy Adriany Krnáčové
Karel Březina • Autor: Milan Jaroš

Když před časem premiér Petr Nečas nabízel třem odbojným poslancům trafiky výměnou za složení mandátu, začala aktéry policie stíhat pro podezření z úplatkářství. Vlivný pražský politik Karel Březina měl teď ale daleko více štěstí. V rámci projednávání jiného případu, úplatkářské aféry soudce Ondřeje Havlína, vyšlo najevo, že soudce se jednomu svému známému chlubil, že v minulosti zprostil Březinu viny z obžaloby, že zatajil svoje angažmá ve dvou zkrachovalých společnostech a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další firmy, což mu zákon jako politikovi neumožňuje.

Havlín, jak zachytily prostorové odposlechy policie, tvrdil, že Březina, který byl tehdy náměstkem pražského primátora, mu nabízel za zprošťující rozsudek údajně i peníze, ty však soudce nechtěl. Prý ať mu Březina pomůže časem raději dostat se do diplomacie. Havlína minulý týden soud poslal na šest a půl roku do vězení, když mu prokázal přijímání úplatků od dalších lidí. Březina ale nebyl z ničeho obviněn, což v kontrastu s „trafikanty“ nedává na první pohled logiku.

Případy ovšem nejde tak jednoduše srovnávat. Policie Nečase a poslance monitorovala v době, kdy „obchod“ právě on-line domlouvali. Má tedy dobře zachycenou jejich vzájemnou komunikaci, která jí následně posloužila jako důkaz. To však neplatí pro Březinu. Detektivové hovor o něm zachytili v době, kdy již údajná schůzka mezi ním a Havlínem dávno proběhla. V místnosti, kde k ní mělo dojít, neměli tehdy žádné odposlechy, protože se ještě Havlínem…

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte