Běžně prodávané elektromobily dnes nabízejí dojezd kolem 150 km na jedno nabití. Výjimkou je Tesla Model S, který ujede přes 400 km. Nadšenci po celém světě přitom posouvají hranice možného: neoficiálního rekordu mezi amatéry nyní dosáhl slovinský amatér Andrej Pečjak, který v exhibičním závodě elektromobilů wAVE Trophy 2015 dojel na jedno nabití z Berlína až do Karlsruhe, celkem 826 km. Auto, původně postarší minivan Mazda5, měl ovšem doslova napěchované baterkami. Jejich kapacita, 108 kwh, by vystačila na zásobování běžného českého domu elektřinou po dobu zhruba jednoho měsíce (nejvýkonnější vůz Tesla má 85 kwh baterií a nejprodávanější elektromobil Nissan Leaf 24 kwh).

Podobné snahy probíhají i na akademické půdě. Před čtyřmi lety postavili studenti univerzity v německém Offenburgu speciálně navržený jednomístný elektromobil, který ujel 1631,5 km na jedno nabití.

Automobilky pochopitelně nemohou nacpat celý vůz určený zákazníkům bateriemi, pozadu přesto tak úplně nezůstávají. Už během následujících tří let by měl dojezd sériově vyráběných elektromobilů vzrůst na dvoj až trojnásobek při zachování podobné ceny, jakou mají nyní, tedy do milionu korun. Výrobci toho chtějí dosáhnout investicemi do vývoje lehčích materiálů, jako jsou třeba uhlíková vlákna nebo baterie s vyšší kapacitou.

Nemalé peníze musí investovat i do marketingu. Jednou z hlavních bariér pro nákup elektromobilu je totiž stále nízká informovanost a strach zákazníků, že jim dojezd nebude stačit. Jenže…

Respekt 32/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 32/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte