Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Anketa

Počátek úspěchu leží v sousedských vztazích a vzájemné důvěrě

V globálním žebříčku štěstí OSN opět vítězí Švýcarsko, Kanada a severské země. V čem bychom se mohli inspirovat?

Anketa: V novém globálním žebříčku štěstí OSN opět vítězí země jako Švýcarsko, severské státy nebo Kanada. V čem bychom se u nich (s naším 31. místem) mohli inspirovat?

švýcarsko • Autor: Milan Jaroš
švýcarsko • Autor: Milan Jaroš

Věra Jourová
eurokomisařka

Bohužel už nevím, kdo chytrý řekl, že šťastný je ten, kdo umí být spokojený. Je v tom hodně pravdy, štěstí je velice subjektivní pocit, a jak ukazuje i anketa, neexistuje dokonalá přímá úměra štěstí s bohatstvím či luxusem. Naopak je silná vazba štěstí s pocitem svobody a lidskou sounáležitostí. Takže k oné inspiraci, jistěže budeme my Češi spokojenější, budeme-li víc vydělávat. Myslím si, že to může být snazší meta než dát si vzájemně víc tolerance, úcty, porozumění a lidské pomoci. Taky by asi pomohlo uvědomit si, že žijeme na dobré adrese, kde se máme lépe než na většině zeměkoule. Nebo se někam rovnou vyjet podívat – někam, kde je lidem hodně ouvej… Pak se vrátit a být aspoň nějaký ten týden spokojený… Protože jak praví klasik – doktor Vlach v Saturninovi –, občas nám osud prokáže velké dobrodiní, když nás bez svrchníku vyhodí na mráz.Michaela Marksová • Autor: Milan Jaroš
Michaela Marksová • Autor: Milan Jaroš

Michaela Marksová
ministryně práce a sociálních věcí

Já se tomu nedivím. Jsou to země s nejmenší mírou korupce, vyspělou politickou kulturou, čistým životním prostředím a kvalitními potravinami. Mají silný veřejný sektor, který poskytuje kvalitní služby. Sociální systém je velmi propracovaný a je málo pravděpodobné, že padnete až na dno. Také rovnost mezi oběma pohlavími zde velmi dobře funguje – ať už se jedná o podporu otců na rodičovské či třeba minimální platové rozdíly mezi ženami a muži. Žít v sociálně spravedlivé společnosti je podle mého názoru jedna z nejdůležitějších podmínek pro pocit osobního bezpečí a štěstí.

Jaroslav Vízner • Autor: Archiv
Jaroslav Vízner • Autor: Archiv

Jaroslav Vízner
herec a režisér

Švýcar je hrdý na svoji zemi. Má každoroční vojenskou povinnost, doma vlastní zbraň a na měsíc zásoby. V domě povinně protiatomový kryt. V pohraničí rozsáhlé obranné bunkry. Cítí se „opevněn“ proti jakékoli agresi. V referendech „může mluvit“ do všeho. Prezident, volený na rok, nemá čas se znelíbit. O sociálně slabé se systém postará. Veřejná doprava je perfektní. Úřady nelíčí „pasti“ vedoucí k exekucím. Švýcar tomu všemu důvěřuje a opírá se tak o jakousi životní jistotu. Proč nebýt spokojen? Znám Čechy, kdo na tamní poměry nadávají. Švýcara, který by si stěžoval, jsem nepotkal. V šedesátých letech byl za stěračem policejní lístek: „Vítejte v Lausanne… u nás, na žluté lince, prosím, neparkujte. Na viděnou příště.“

Stanislav Biler • Autor: Jan Jablunka
Stanislav Biler • Autor: Jan Jablunka

Stanislav Biler
sociolog

Pokud jde o úspěch v žebříčku, stačí se inspirovat v odpovědích a prostě jen odpovídat více pozitivně; případně zvýšit spotřebu antidepresiv v naší zemi. V první desítce najdeme jako obvykle celou Skandinávii s jejím silným sociálním státem a stejně tak státy, které přehazují odpovědnost za svůj osud více na jednotlivce, jako je třeba Austrálie. Co však mají tyto země společné (krom ekonomické vyspělosti), je vzájemná důvěra jejich obyvatel, otevřenost, vzájemná solidarita, smysl pro komunitu a vědomí odpovědnosti za vlastní zemi.
Můžeme tedy klidně opsat celý právní řád ze skandinávských zemí, ale stejně z nás Dánsko nikdy nebude. Je to sice banalita a klišé, ale počátek úspěchu leží v budování dobrých sousedských vztahů a vytváření společenství vzájemné důvěry, která se přenáší i na státní instituce.

Catherine Hamlin-Vizner • Autor: Archiv
Catherine Hamlin-Vizner • Autor: Archiv

Catherine Hamlin-Vizner
malířka a sochařka

Jsou lidé, kteří svádějí vlastní nespokojenost na zemi, v níž žijí. Přesto to bývají obvykle ti samí lidé, kteří zavírají oči před vandalstvím, rozkrádáním, znečištěním či korupcí. Právě naříkání nad poměry spojené s odmítáním vlastní odpovědnosti nikdy nevede k pozitivní změně ani ke štěstí. Problémy každé země, ať už více či méně důležité, tak závisejí na ochotě vlastních občanů zapojit se do jejich řešení. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 19/2015 pod titulkem Počátek úspěchu leží v sousedských vztazích a vzájemné důvěrě