Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

OD VĚCI / ŽENY, KTERÉ NEČTOU SAMY

RESPEKT 14/2015

Nevím, jak dalece se u nás čtenářským kroužkům daří či nedaří, ale já sama jsem členkou podobného kroužku již téměř 15 let. Tehdy v roce 2000 začal můj syn studovat na německém gymnáziu v Praze v české paralelní třídě. Škola byla pojata jako škola setkávání německých a českých dětí a tím samozřejmě i rodičů. A tak mě jednou jedna německá maminka pozvala do čtenářského kroužku, který tam založila paní Johanna Lobkowicz. Bylo nás tam šest žen, já byla jediná Češka. Systém byl podobný. Společně jsme vybraly jednu knihu. Zhruba jednou měsíčně jsme se sešly u jedné z nás a o knize jsme diskutovaly.

Kroužek trvá dodnes, děti už máme dávno dospělé, mezinárodní osazenstvo kroužku se obměňuje, protože trvale v Čechách žijí jen některé z nás. V současné době je nás devět, z toho tři Češky. Čteme jak německé, tak i jiné zahraniční nebo české autory. Názory na knihy se samozřejmě různí podle našeho odlišného vnímání světa a jiných životních zkušeností. To je ale na těchto setkáních právě zajímavé a obohacující.

Alexandra Brůžková

ZEMANOVA POMSTA

RESPEKT 14/2015

Celkem s nelibostí sleduji množící se užívání výrazu troll pro osoby šířící propagandu. Naposledy například výraz „trollovské weby“ v Respektu v článku Zemanova pomsta, ale není to poprvé a na webu při zadání výrazu „troll“ do vyhledávání je toto špatné  použití hned v několika výsledcích. 

Nejhorší je pak v tomto ohledu příspěvek blogera Josefa Ježka, který trolla definuje (špatně) takto: „Troll je tvor, který cíleně rozkládá veřejnou debatu. A činí tak v něčím konkrétním zájmu.“ 

Výraz troll byl zaveden pro popis činnosti, která s propagandou nemá nic společného. Troll sice často diskusi rozvrací, ale (z definice na Wikipedii) cílem trolla je bavit se rozvracením diskuse. 

To zcela samozřejmě neplatí pro toho, kdo šíří propagandu, jeho cílem je šířit myšlenky či argumenty strany, s níž z nějakého důvodu sympatizuje. Nechápu tedy, proč takovým špatným používáním zásadně měnit smysl zavedeného výrazu. 

Josef Skramuský

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].