ROZMAZANÝ UNIKÁT

RESPEKT 11/2015

Připojená ilustrace je reprodukcí, kterou provedl koncem 19. století fotoamatér Karel Maria Chotek. S datací portrétu je to složitější – deníky 23. 10. 1839 vskutku uvádějí výstavu daguerrotypií v Mnichově, to, že 2. 11. Chotkovi u sebe ukazovali daguerrotypie a 4. 11. se dělala daguerrotypie hraběti Sérincourtovi, neboť den předtím se „nepovedla“. Zcela explicitně však neuvádějí: Byli jsme daguerrotypováni. Podzim 1839 je z hlediska technologie daguerrotypie portrétu velmi brzký. Tehdy se většinou používal jen Daguerrův expozičně mnohaminutový proces a nebyly ještě k dispozici takové objektivy, které by se zvýšením citlivosti desek zkrátily expozice z minut na vteřiny. Portrét však nenasvědčuje, že by expozice u něho trvala nějakých deset minut.

Zda například Carl August von Steinheil, vystavující tehdy v Mnichově své daguerrotypie, mohl uvedený portrét vytvořit, by musel ověřit další výzkum, včetně analýzy složení citlivé vrstvy. Jen ta by mohla potvrdit vznik na podzim 1839 – v tom případě by se jednalo o nejstarší dochovaný skupinový portrét na světě. Ale i kdyby daguerrotypie vznikla až 1840 či 1841 (vzhledem k věku dětí), jednalo by se pořád o nejstarší dochovaný skupinový fotoportrét u nás.

Pavel Scheufler

6. - 12. duben, č. 15/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

6. - 12. duben, č. 15/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte