24 A profimedia01 R08 2014
24 A profimedia01 R08 2014 • Autor: Profimedia.cz

 

Nikdo dnes neumí přesně říct, k čemu vlastně byla před třiceti tisíci lety vymodelována Věstonická venuše. Soška možná prezentuje kult přírody tehdejší doby, mohla ale klidně být vyjádřením lásky k jisté oblé dámě nebo zhmotněním obecné touhy po plodné ženě. Podobnému osudu jdou vstříc i patnáct let staré pohyblivé obrázky z raných internetových stránek. Za tisíc let si možná někdo bude myslet, že amatérské fotky domácích mazlíčků byly ve své době uměním, a stejně tak se může stát, že kdosi jednou vydá něčí blog stejně, jako se to stalo s příběhem Egypťana Sinuheta. Nezbývá než doufat, že naši potomci budou mít přece jen víc informací než my. Dnes totiž existuje řada lidí, která dělá vše proto, aby se alespoň malá výseč našeho digitálního světa zachovala pro budoucí generace.

Začátkem měsíce vydal americký magazín The Atlantic text, ve kterém upozorňuje na problém, který může pro syrské rebely představovat tak jednoduchá věc, jako je zrušení stránky na Facebooku. Řada syrských měst zveřejňuje v zemi, kde nefungují nezávislá média, informace raději na sociální síti. Jsou tu stránky místních koordinačních výborů i mediálních center, které zveřejňují novinky z bojů, zprostředkovávají bezpečností informace nebo informace o mrtvých. Tohle všechno teď mizí. Zbraň je přitom ohromně jednoduchá – jde o vlastní systém Facebooku, který de facto komukoli (například i podporovatelům Bašára Asada) umožňuje nahlásit obsah a zablokovat stránky. Spolu se životně důležitými informacemi pro syrské rebely a obyvatele však světu přímo pod rukama mizí i důležitý kus historie, jenž tvoří komunikace na sociálních sítích během současných nepokojů na Blízkém východě.

17. - 23. února, č. 8/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17. - 23. února, č. 8/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte