Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Policie, na čí straně jsi?

Ústavní práva se povážlivě zakymácela

Ve velké slávě kolem setkání pěti prezidentů a ve vzrušení ohledně masových protestů proti jednomu z nich se to nenápadné zatčení mladistvě vyhlížejícího muže 17. listopadu v Praze skoro ztratilo. Bezpečnost hlav států má v policii vysokou prioritu, policisté v civilu šli ke svému terči najisto a všechno to vypadalo jako profesionální zásah. Ale něco tu velmi nehraje.

Sledovat a kontrolovat

Videozáznam ze zadržení Otakara van Gemunda při oslavách 25. výročí sametové revoluce je na českém internetu už dostatečně známý. Každý zájemce tak může na vlastní oči vidět, jak se policisté nedokážou shodnout na důvodu, proč ho chtějí legitimovat a zadržet. Chvilku je to proto, že je podobný někomu hledanému, pak zase že je možná exhibicionista… Teprve po pár minutách přijde konečná verze: Někdo údajně skočil na Staroměstském náměstí před kolonu prezidentských aut a oni prý mají informace, že by to mohl van Gemund zopakovat. Potom kontrolovaného muže přinutí rozepnout košili, a když na těle objeví nápis „Miloši, na čí straně jsi“, je van Gemund zadržen a odvezen na stanici.

Dnes už víme, že pod prezidentskou kolonu nikdo neskákal a policisté tak zadrželi van Gemunda pod smyšlenou záminkou. Policie se to snaží napravit vysvětlením, že sice nikdo neskákal, nicméně oni měli dopředu informaci, že se dva lidé skočit chystají. Není…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

8. - 14. prosinec, č. 50/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.