„Mám podivnou prosbu. Potřeboval bych knihu, kterou mi doporučili přátelé, ale jejíž jméno jsem zapomněl a autora také. Vím jen, že to je básnická skladba a první verš zní Duben je nejkrutější měsíc…“ obrátil se rozpačitě postarší muž v tichu knihkupectví na mladou prodavačku. Zatajil se mi dech. „To je Eliotova Pustina,“ odpověděla úplně klidně slečna, do níž jsem se v ten okamžik zamiloval.

Byla to nejlepší zpráva, kterou jsem za celý uplynulý duben slyšel. Hlavou mi letělo všechno, co se v tom měsíci stalo. Viděl jsem před očima sotva dorostlé ruské a ukrajinské kluky, hovořící o možné válce s nějakou zvláštní úlevou, jako by na ni čekali spoustu let… Slyšel jsem našeho ministra zahraničních věcí, jak vysvětluje národu, že nemůžeme Číně říkat, co má dělat, a viděl prezidenta, kterak rozvážně přikyvuje a těší se na vzájemný obchod, jenž nám ovšem nemůže pomoci, neboť se z něj stal mizerný kšeft. Připomněl jsem si absurdní soustrast ve tvářích redaktorů Novy, když konstatovali, že Iveta Bartošová byla poslední roky před sebevraždou pod strašlivým tlakem médií a vzápětí opět náruživě přepínají živě na místo neštěstí. Vzpomněl jsem si na loňská slova šéfredaktora bulvárního webu Extra.cz Pavla Novotného, patrně nebezpečného šílence: Samozřejmě, my ji (Bartošovou) skutečně zabijeme. A na miliony lidí, kteří bez dechu…

12. - 18. května, č. 20/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12. - 18. května, č. 20/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte