Strach z něho opravdu nejde a chybí mu vlastně i ta poněkud záhadná vlastnost populárních politiků,…
Strach z něho opravdu nejde a chybí mu vlastně i ta poněkud záhadná vlastnost populárních politiků, jíž se říká charisma • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svobodné volby přinášejí v demokracii někdy podobné adrenalinové zážitky jako fotbalové zápasy Ligy mistrů s tím rozdílem, že důsledky vítězství či porážky ve volbách nelze jen tak spláchnout večerním pivem – mají dlouhodobé následky pro celou společnost. Euforie mnoha slovenských voličů Andreje Kisky v prezidentských volbách, jež se konaly koncem března, brzy vyprchá, ale porážka jeho soupeře a současně premiéra Roberta Fica otevřela psychická stavidla, která dlouho umrtvovala slovenskou společnost i politiku.

To je samo o sobě pro Slovensko dobrá zpráva a také další důvod pro obhajobu přímé volby prezidenta. Už pouhé vítězství Kisky – bez ohledu na to, zda tento bohatý podnikatel nedotčený politikou dozraje ve státníka nebo zůstane prázdnou figurou, jakou je dnes – totiž naštíplo zkornatělý stranický systém budovaný po mnoho let a završený vládou jedné strany Smer. Přímá volba prezidenta umožňuje společnosti nejen vyjádřit své emoce, které jsou v parlamentních volbách obvykle potlačovány pragmatickou úvahou voličů, ale umožňuje též aspoň trochu narovnat nezdravé mocenské vychýlení.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte