Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Otevření stavidel

Volby na Slovensku ukázaly, že společnost prochází fází hledání, volby v Maďarsku byly naopak projevem odevzdanosti

Strach z něho opravdu nejde a chybí mu vlastně i ta poněkud záhadná vlastnost populárních politiků,…
Strach z něho opravdu nejde a chybí mu vlastně i ta poněkud záhadná vlastnost populárních politiků, jíž se říká charisma • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svobodné volby přinášejí v demokracii někdy podobné adrenalinové zážitky jako fotbalové zápasy Ligy mistrů s tím rozdílem, že důsledky vítězství či porážky ve volbách nelze jen tak spláchnout večerním pivem – mají dlouhodobé následky pro celou společnost. Euforie mnoha slovenských voličů Andreje Kisky v prezidentských volbách, jež se konaly koncem března, brzy vyprchá, ale porážka jeho soupeře a současně premiéra Roberta Fica otevřela psychická stavidla, která dlouho umrtvovala slovenskou společnost i politiku.

To je samo o sobě pro Slovensko dobrá zpráva a také další důvod pro obhajobu přímé volby prezidenta. Už pouhé vítězství Kisky – bez ohledu na to, zda tento bohatý podnikatel nedotčený politikou dozraje ve státníka nebo zůstane prázdnou figurou, jakou je dnes – totiž naštíplo zkornatělý stranický systém budovaný po mnoho let a završený vládou jedné strany Smer. Přímá volba prezidenta umožňuje společnosti nejen vyjádřit své emoce, které jsou v parlamentních volbách obvykle potlačovány pragmatickou úvahou voličů, ale umožňuje též aspoň trochu narovnat nezdravé mocenské vychýlení.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
7. - 13. dubna, č. 15/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte