0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci30. 3. 20144 minuty

Zábava s jednou nohou v kriminále

Bylo jim kolem dvaceti. Roznášely letáky, chodily na demonstrace, přepisovaly texty do samizdatu. "Šílená práce, ale byla při tom velká zábava," vzpomínají Lucie Váchová a Eliška Rothová-Meissnerová.

Lucie Váchová alias Ďábelská čupřina (vlevo) a Eliška Rothová-Meissnerová coby Lota Waldstein cestují na koncert Garáže. (Polovina osmdesátých let)

V pražském Klementinu se právě koná výstava o samizdatu. Většině mladých lidí dnes to slovo nic moc neříká. Znaly jste jej vy, když jste se v polovině osmdesátých let začaly pohybovat v opozici?

E. R.: Už na gymplu se mi do rukou dostala zakázaná a strojopisem rozmnožovaná literatura, třeba Seifert. A slovo samizdat jsem znala od táty.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

L. V.: Můj brácha byl emigrant a rodiče zdejší politiku „nežrali“, k samizdatu jsem se dostala tak nějak přirozeně. Když je někomu sedmnáct osmnáct, stačí málo – potkat ty správné lidi.

Kdo byli ti správní lidé?

E. R.: Kluci, kteří psali nebo malovali či dělali muziku; Jáchym a Filip Topolové, Vítek Kremlička, Viktor Karlík a spousta dalších. Kolem nich vznikla v roce 1985 samizdatová kulturní revue Jednou nohou, o rok později přejmenovaná na Revolver Revue.

Jak jste se zapojily vy?

E. R.: Byly jsme takové dělnice. Pomáhaly jsme s přepisováním na blány, válečkováním na cyklostylu, se „snášením“ a tak. I když já toho moc nepřepsala, datlovala jsem hrozně pomalu.

Co bylo snášení?…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc