Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kalouskova promarněná šance

Opět se přikládalo pod kotel české „dějinné“ hysterie

Helena Válková
Helena Válková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Od loňské prezidentské volby víme, že pokud se chce člověk stát hlavou tohoto státu, neměl by ani po sedmdesáti letech mluvit o vyhnání českých Němců jinak než se souhlasným pokyvováním. Minulý týden jsme zjistili, že na pozoru by se při tomhle tématu měl mít i člen vlády.

Přitom nová ministryně spravedlnosti Helena Válková toho neudělala moc. V rozhovoru pro internetový deník Echo24 dostala otázku, co si myslí o odsunu německého obyvatelstva po válce. Válková odpověděla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“

V následujících dnech se Válková za toto „znevažování českých obětí“ dočkala zdrcující kritiky v novinách i napříč politikou. Je její výrok ale skutečně tak skandální? V mírových časech se samozřejmě nikomu po životě v protektorátu nestýskalo, zvlášť po heydrichiádě, kdy se hromadně popravovalo. Lidé v jiných státech okupované střední a východní Evropy by však velmi pravděpodobně s Čechy, u nichž se až na poslední měsíce války nebojovalo a dlouho fungoval relativně normální život včetně kaváren a kin, rádi měnili. Za nesouhlas s režimem, nebo dokonce odboj se tvrdě trestalo. Ovšem ne víc než později za komunismu. A předhazovat Válkové holocaust, jak to učinila Miroslava Němcová z ODS, je scestné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
31. března - 6. dubna, č. 14/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2027
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte